Pstrąg

Z Piękno Polskiej Przyrody
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pstrąg
Pstrag11.jpg
Rodzina Łososiowate
Okres Ochronny w opisie głównym
Wymiar Ochronny w opisie głównym
Rekord Polski w opisie głównym

Możemy spotkać jego dwie odmiany – pstrąga potokowego oraz tęczowego.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Pstrąg to zdecydowanie ryba górska, oba jego gatunki żyją w rzekach górskich oraz górnych odcinkach rzek średnich nizinnych.
W Polsce najczęściej można je spotkać w południowej i północnej części kraju, wodach: Beskidów, Tatr, Sudetów, Dolnego Śląska, Rudawy, Przemszy, Jury Krakowsko-Częstochowskiej oraz Pomorza Zachodniego i Środkowego, Warmi i Mazur.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Ma ciało o kształcie torpedowatym - ułatwiającym życie w wartkim prądzie rzeki, w zależności od charakteru wody mniej lub bardziej wygrzbiecone i bocznie spłaszczone, z szerokim trzonem ogonowym.
Pstrąg ma bardzo zmienne ubarwienie - najczęściej od zielonkawego do brązowawego, zależy od miejsca jego przebywania.
Młode osobniki mają duże, wyraźnie niebieskoszare plamy na bokach, natomiast dorosłe liczne, czarne i czerwone kropki oraz żółtobiały lub żółty brzuch.
Pstrąg tęczowy ma wydłużone, bocznie nieco spłaszczone ciało o szerokim trzonie ogonowym.
Głowa o tępo zakończonym, szeroko wyciętym pysku, podobnie jak ciało i płetwy, usiana jest wieloma, czarnymi plamami i kropkami.

Żerowanie[edytuj | edytuj kod]

Pstrąg jest typowym drapieżnikiem. Młode osobniki pstrąga potokowego zjadają larwy owadów i skorupiaki, dorosłe głównie ryby i owady.

Rozmnażanie[edytuj | edytuj kod]

Do tarła pstrągi ryby przystępuje jesienią, podejmując krótkie, z reguły kilkukilometrowe, wędrówki do niewielkich dopływów ze żwirowym dnem.
Do zagłębień w piasku samice składają od 1000 do 1500 jaj koloru żółtopomarańczowego, z których potomstwo wylęga się po kilku miesiącach. Larwy tuż po wylęgu mają duży woreczek żółtkowy.
Tarło pstrąga tęczowego odbywa się w różnym okresie i ciągnie się od grudnia do maja.
W dnie rzeki samica wraz z samcem wykopują uderzeniami ogona dużą jamę, w którą samica składa od 1600 do 2000 ziaren ikry.

Okres Ochronny[edytuj | edytuj kod]

W przypadku pstrąga potokowego od 1 września do 31 stycznia w rzece Wiśle i jej dopływach od jej źródeł do ujścia rzeki San, w rzece San i jej dopływach oraz w rzece Odrze i jej dopływach od granicy państwowej z Republiką Czeską do ujścia rzeki Bystrzycy oraz w rzece Bystrzycy i jej dopływach. W pozostałych wodach od 1 września do 31 grudnia.
Okres ochronny dla pstrąga tęczowego nie obowiązuje.

Wymiar Ochronny[edytuj | edytuj kod]

Dla pstrąga potokowego - o 25 cm w Wiśle i jej dopływach od jej źródeł do ujścia Sanu, w Odrze i jej dopływach do granicy państwowej z Republiką Czeską do ujścia rzeki Bystrzycy oraz w Bystrzycy i jej dopływach.
W pozostałych wodach - do 30 cm. Brak wymiaru ochronnego dla pstrąga tęczowego.

Rekord Polski[edytuj | edytuj kod]

Pstrąg Potokowy - 5,3 kg, 79 cm – 2004 r., Pstrąg Tęczowy 7,30 kg. 84 cm – 2005 r.