Amur

Z Piękno Polskiej Przyrody
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Amur
Amurf.jpg
Rodzina Karpiowate
Okres Ochronny nie ma
Wymiar Ochronny nie ma
Rekord Polski 39,20 kg

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Amur był w Polsce introdukowany od połowy lat 60. w jeziorach konińskich oraz jeziorze Dgał Wielki na Pojezierzu Mazurskim, skąd przedostał się również do innych zbiorników wodnych. W późniejszym czasie amur został zasiedlony także w rzekach.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Ryby swoim wydłużonym, wrzecionowatym, bocznie spłaszczonym ciałem przypominają klenia.
Linia boczna przebiega wyraźnie lekkim łukiem od płetwy ogonowej do górnej krawędzi wieczka skrzelowego.
Głowa jest dość duża z tępym pyskiem i półdolnym otworem gębowym pozbawionym wąsów.
Amur wyróżnia się ciekawym ubarwieniem – jej grzbiet jest ciemnozielony do zielonoczarnego, boki są jaśniejsze, zielonkawe, z kolei brzuch biały pokryty łuskami z ciemnymi krawędziami, tworzącymi oryginalny, siatkowaty rysunek.

Żerowanie[edytuj | edytuj kod]

Młode osobniki amura odżywiają się początkowo drobnymi organizmami zwierzęcymi, bezkręgowcami, kiedy jednak osiągają długość 6÷10 cm przechodzą na pokarm roślinny.
Amur staje się wówczas typowym roślinożercą, a jego przewód pokarmowy wydłuża się, przekraczając nawet 2,5 - krotnie długość ciała.
Rozmnażanie: amur w Polsce się nie rozmaża, spotykane osobniki pochodzą z zarybień.
W chińskiej rzece Jangcy, amur osiąga dojrzałość płciową już w 4 i 5 roku życia, w warunkach chłodniejszych, przy niskiej temperaturze wody - dopiero w 6-8 roku życia.
Miejscem składania ikry są silne prądy wody nad żwirowym podłożem. Czas inkubacji jaj, przy wysokiej temperaturze wody wynoszącej ok. 30 stopni, wynosi od 32 do 40 godzin.