Traszka Karpacka

Z Piękno Polskiej Przyrody
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Traszka Karpacka
Traszka-karpacka.gif
Królestwo Zwierzęta
Gromada Płazy
Rodzina Salamandrowate
Gatunek Traszka Karpacka
Długość ciała 15-18 cm.
Masa ciała 7,6–10,6 g.
Zasięg Występowania
Mapa-traszka-karpacka.png

Traszka Karpacka – gatunek płaza ogoniastego z rodziny salamandrowatych. Zamieszkuje Karpaty i wschodnią część Sudetów.
Prowadzi lądowy tryb życia, rozmnażając się w wodzie, często w niewielkich, istniejących tylko okresowo zbiornikach wodnych.
Składane są w nich jaja, z których wylęgają się kijanki. Podobnie jak dorosłe traszki, prowadzą one drapieżny tryb życia.
W drugiej połowie lipca powstają dorosłe osobniki. Jest to gatunek o niewielkich zasobach w Europie Środkowej, na Ukrainie osiąga niekiedy znaczne zagęszczenie.

Budowa ciała[edytuj | edytuj kod]

Traszka Karpacka osiąga długość 10 cm. Wedle innych źródeł mierzą tyle samice, podczas gdy mniejsze od nich samce mają 8-9 cm.
W fazie wodnej samce ważą 2-3 g, a samice 2,1-3,8 g.
Traszka karpacka cechuje się zmiennym ubarwieniem grzbietu. Zależy ono od wielu czynników: temperatury otoczenia, lądowej lub wodnej fazy życia, od podłoża.
Przyjmuje kolor gliniastooliwkowobrązowy, jasnobrązowy, płowy, oliwkowy, zielonkawy, brązowawy, czerwonopomarańczowy, ciemny oliwkowobrązowy, do czarnego.
Ogon cechuje spłaszczenie boczne. Zaopatrzony jest w błonę płetwową o umiarkowanej szerokości oraz cienką nitkę. Występuje ona tylko w czasie godów u samców, natomiast wspomniana płetwa ogonowa występuje u obu płci, choć u samca w czasie sezonu rozrodczego jest większa.
Przednie kończyny zaopatrzone są w 4 palce. Tylne łapy kończą się 5 palcami. Ani na pierwszych, ani na drugich nie występuje błona pławna.

Tryb życia[edytuj | edytuj kod]


Siedlisko[edytuj | edytuj kod]


Rozród[edytuj | edytuj kod]




Płazy w Polsce