Pieprznik Jadalny

Z Piękno Polskiej Przyrody
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pieprznik Jadalny
Kurka-Żółta.jpg
Królestwo Grzyby
Rząd Pieczarkowce
Rodzina Kolczakowate
Średnica Kapelusza 1–12 cm.
Trzon Wysokość 2,5 cm.
Trzon Grubość do 2 cm.

Pieprznik Jadalny, Kurka Żółta – gatunek grzybów z rodziny kolczakowatych.

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Kapelusz
Średnicy 1–12 cm. U młodych owocników guzikowaty, okrągłego kształtu, później wypukły z podwiniętym brzegiem, a u starszych okazów rozpostarty, lejkowaty i nieregularny. Barwy jasnożółtej do pomarańczowożółtej. Powierzchnia gładka, matowa.

Trzon
Długości 3–6 cm, średnicy do 2,5 cm. Barwy kapelusza, często o jaśniejszym odcieniu. Podstawa zwężona, powyżej szerszy i łagodnie przechodzący w kapelusz. Pełny, twardy i często wygięty.

Miąższ
Barwy białej lub bladożółtej, o zwartej konsystencji, łamliwy, włóknisty w trzonie. Zapach owocowy, korzenny, nieco pieprzowy. Smak łagodny, kwaskowaty lub lekko ostry.

Hymenofor
W formie nieregularnie i widlasto rozgałęzionych, grubych listewek daleko zbiegających na trzon. Mają taką samą barwę jak kapelusz. Często połączone są anastomozami.

Wysyp zarodników
Białawy, żółtawy lub jasnoochrowożółty. Zarodniki o wymiarach 7–11 × 4–6,5 µm., bezbarwne, o elipsoidalnym kształcie, gładkie.

Gatunki Podobne[edytuj | edytuj kod]

  • Pieprznik Ametystowy, którego kapelusz pokryty jest filcowatymi, fioletowymi łuseczkami. Występuje głównie w górach pod bukami i jest rzadki.
  • Pieprznik Pomarańczowy. Jest intensywnie pomarańczowy i rośnie tylko w buczynach.
  • Lisówka Pomarańczowa, różniąca się przede wszystkim blaszkowatymi, cienkimi i gęstymi blaszkami oraz ciemniejszą, pomarańczową barwą owocników.

Pomylenie pieprznika jadalnego z którymkolwiek z innych gatunków pieprzników z punktu widzenia grzybiarzy nie ma znaczenia, gdyż wszystkie one są jadalne.
Łatwo jednak pomylić go z lisówką pomarańczową, która według niektórych autorów jest niejadalna, według innych trująca.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek kosmopolityczny. Poza [[Antarktyda|Antarktydą] występuje na wszystkich kontynentach, a także na wielu wyspach. W Polsce jest pospolity i należy do najczęściej występujących grzybów leśnych.
Rośnie w lasach liściastych i iglastych, często na piaszczystych, kwaśnych glebach. Często pod świerkami pośród mchów. W niektórych rejonach Europy jednak zanika.
Coraz rzadszy, wskutek kwaśnych deszczów, jest np. w Niemczech. Długookresowe badania naukowe prowadzone w Holandii wykazały, że na jego liczebność nie wpływa zbieranie jego owocników przez grzybiarzy; na regularnie przez grzybiarzy i od dawna penetrowanych obszarach leśnych była ona tak sama, jak na kontrolnych, nie odwiedzanych przez grzybiarzy siedliskach.

Rodziny grzybów jadalnych w Polsce