Bez Czarny: Różnice pomiędzy wersjami

Z Piękno Polskiej Przyrody
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 25: Linia 25:
 
    
 
    
 
|}
 
|}
'''Dąb''' – rodzaj drzew i krzewów z rodziny bukowatych. Należy do niego ok. 460 gatunków występujących prawie wyłącznie w strefie umiarkowanej półkuli północnej oraz w wyższych partiach gór strefy tropikalnej.<br>  
+
'''Bez Czarny, dziki bez czarny''' – gatunek rośliny z rodziny piżmaczkowatych, dawniej zaliczany był także do rodziny bzowatych i przewiertniowatych.<br>  
Najdalej na południe występują na Wyspach Sundajskich i w Kolumbii. 90 gatunków rośnie w USA i Kanadzie, 27 w Europie, 35 w Chinach.<br>  
+
Inne zwyczajowe nazwy polskie: bez lekarski, bez pospolity, bzowina, bzina, buzina, hyczka, baźnik, bess, best, bestek, bez apteczny, bez aptekarski, bez biały, bez dziki, bzowina czarna, bzowki, côrny bez, flider, gołębia pokrzywa, hebz, holunder, hyćka, kaszka, suk.<br>  
Są to drzewa i krzewy rodzące charakterystyczne owoce zwane żołędziami. Rosną w bardzo zróżnicowanych siedliskach – od półpustyń po subtropikalne lasy deszczowe, w większości związane są z lasami liściastymi zrzucającymi liście i zimozielonymi w strefie umiarkowanej i z porą deszczową w okresie letnim.
+
Gatunek szeroko rozprzestrzeniony w Europie, w Polsce pospolity. Wykorzystywany jest jako roślina lecznicza, kosmetyczna, ozdobna i jadalna. Spożycie niedojrzałych i nieprzetworzonych owoców skutkować może jednak zatruciem.<br>  
Ich kwiaty zapylane są przez wiatr. <br>
+
Gatunek zmienny wyróżnia się kilka podgatunków, przy czym klasyfikacja ich nie jest ustalona. Wyhodowano liczne odmiany ozdobne różniące się głównie ubarwieniem i kształtem liści.  
Rodzaj ma duże znaczenie użytkowe. Wiele gatunków dostarcza cenionego drewna. Kora dębów jest źródłem tanin, a kora dębu korkowego korka.<br>
 
Żołędziami karmiono świnie i służyły jako pożywienie ludziom. Z galasów rozwijających się na dębach i ich kory uzyskiwano barwniki. <br>
 
Liczne gatunki uprawiane są jako rośliny ozdobne.  
 
 
<br>
 
<br>
 
==Morfologia==
 
==Morfologia==
Rodzaj z rodziny bukowate z rzędu bukowców. W obrębie rodziny zaliczany do podrodziny Quercoideae Õrsted, w której najbliżej spokrewniony jest z rodzajami Castanea i Castanopsis.
+
 
 
<br>
 
<br>
 
'''Pokrój'''<br>
 
'''Pokrój'''<br>
Drzewa, w tym także okazałe, przekraczające 30 m wysokości, oraz krzewy, w tym też rozrastające się kłączowo. Pąki mają zaokrąglone.
+
 
 
<br>
 
<br>
 
'''Liście'''<br>
 
'''Liście'''<br>
Zimozielone lub zrzucane w okresie zimowym, skórzaste lub cienkie, ułożone skrętolegle. Całobrzegie, piłkowane lub ząbkowane, wrębne i klapowane.
+
 
 
<br>
 
<br>
 
'''Kwiaty'''<br>
 
'''Kwiaty'''<br>
Wiatropylne, rozdzielnopłciowe, lecz same rośliny są jednopienne. Kwiaty męskie zebrane w zwisające i cienkie kotki, zwykle przerywane. Kwiaty męskie są drobne – składają się tylko z 6 pręcików i kępki włosków. Kwiaty żeńskie są pojedyncze, rozwijają się wewnątrz miseczki, zawierają trzy słupki.
+
 
 
<br>
 
<br>
 
'''Owoce'''<br>
 
'''Owoce'''<br>
Orzechy zwane żołędziami osadzone pojedynczo w miseczkach, gęsto pokryte drobnymi łuskami. Osiągają dojrzałość w pierwszym lub drugim roku. Największe u Quercus lobata osiągają 6 cm długości.
+
 
 
<br><br>
 
<br><br>
 
{{Krzewy iglaste i liściaste}}
 
{{Krzewy iglaste i liściaste}}
 
[[Category:Drzewa w Polsce]]
 
[[Category:Drzewa w Polsce]]

Wersja z 15:25, 30 maj 2022

Bez Czarny
Drzewo-dab.jpg
Królestwo Rośliny
Rząd Bukowce
Rodzina Bukowate
Rodzaj Bez Czarny
Wysokość 30 m

Bez Czarny, dziki bez czarny – gatunek rośliny z rodziny piżmaczkowatych, dawniej zaliczany był także do rodziny bzowatych i przewiertniowatych.
Inne zwyczajowe nazwy polskie: bez lekarski, bez pospolity, bzowina, bzina, buzina, hyczka, baźnik, bess, best, bestek, bez apteczny, bez aptekarski, bez biały, bez dziki, bzowina czarna, bzowki, côrny bez, flider, gołębia pokrzywa, hebz, holunder, hyćka, kaszka, suk.
Gatunek szeroko rozprzestrzeniony w Europie, w Polsce pospolity. Wykorzystywany jest jako roślina lecznicza, kosmetyczna, ozdobna i jadalna. Spożycie niedojrzałych i nieprzetworzonych owoców skutkować może jednak zatruciem.
Gatunek zmienny – wyróżnia się kilka podgatunków, przy czym klasyfikacja ich nie jest ustalona. Wyhodowano liczne odmiany ozdobne różniące się głównie ubarwieniem i kształtem liści.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]


Pokrój


Liście


Kwiaty


Owoce