Wilga Zwyczajna: Różnice pomiędzy wersjami

Z Piękno Polskiej Przyrody
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 61: Linia 61:
 
<br>
 
<br>
  
 +
== Środowisko ==
 +
[[Plik:Oriolus oriolus00.jpg|thumb|Dorosły i młody samiec]]
 +
Tereny lęgowe w [[Las liściasty|lasach liściastych]] i [[las mieszany|mieszanych]] (głównie w [[ols]]ach), zwłaszcza preferuje ich skraje, w zadrzewieniach śródpolnych i nadrzecznych, starych dużych ogrodach, parkach, dolinach rzecznych i sadach. Unika zwartych kompleksów leśnych. Zasiedla krajobrazy typu parkowego, gdzie łąki przeplatają się z winnicami i rzadkimi sadami.
 +
<br />Najczęściej widuje się wilgi w czasie przelotów między lasami lub sadami. Poza tym w gęstym listowiu i wysoko w koronach drzew są prawie niezauważalne.
 
==Okres lęgowy==
 
==Okres lęgowy==
  

Wersja z 11:53, 28 gru 2022

Wilga Zwyczajna
Zieba-samiec.jpg

Samiec

Zieba-samica.jpg

Samica

Królestwo Zwierzęta
Gromada Ptaki
Rząd Wróblowe
Rodzina Łuszczakowate
Gatunek Wilga Zwyczajna
Długość ciała 14–16 cm.
Rozpietość skrzydeł 24–29 cm.
Masa ciała 18–26 g.

Wilga Zwyczajna, wilga – gatunek średniej wielkości ptaka wędrownego z rodziny wilgowatych, jedyny z tej rodziny rozmnażający się w północnej strefie umiarkowanej. Nie jest zagrożony wyginięciem.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Zamieszkuje umiarkowaną część Eurazji oraz północno-zachodnią Afrykę; na południowym wschodzie występuje od Azji Mniejszej po północny Iran, wyspowo także w północnej części Półwyspu Arabskiego. Przeloty IV–V i VIII–IX. To jedyny gatunek z ciepłolubnej rodziny wilgowatych, który występuje tak daleko na północ. Zimuje w Afryce, na południe od Sahary.

W Polsce średnio liczny ptak lęgowy niżu. Unika wyższych terenów górskich. To jeden z najbarwniejszych ptaków spotykanych w kraju. W Polsce przebywa krótko – od maja do sierpnia–września.

Wygląd zewnętrzny[edytuj | edytuj kod]

Wilga jest nieco większa od szpaka. Obie płci są podobnej wielkości, choć różnią się barwą. Tęczówki oczu są czerwone, dziób różowy, nogi niebieskoszare. Upierzenie samca jaskrawożółte, skrzydła czarne z żółtą plamą u nasady lotek dłoniowych, ogon czarny z żółtymi rogami. Przez oko przechodzi czarny pasek. Samica szarozielono-żółtawa na wierzchu, o ciemniejszych od grzbietu oliwkowozielonych skrzydłach i ogonie, który podobnie jak u samca ma żółte brzegi, od spodu białoszara z podłużnym kreskowaniem.
Starsze samice bywają tak żółte jak samce i pozbawione kreskowania na spodzie ciała, od samców różnią się oliwkowym paskiem przez oko, lotkami drugorzędowymi i środkowymi sterówkami. Młode podobne do samicy, ale z ciemniejszym dziobem i ciemnobrązowymi oczami.

Wymiary[edytuj | edytuj kod]

długość ciała
ok. 24–25 cm
rozpiętość skrzydeł
ok. 44–47 cm
masa ciała
ok. 51–90 g


Środowisko[edytuj | edytuj kod]

Plik:Oriolus oriolus00.jpg
Dorosły i młody samiec

Tereny lęgowe w lasach liściastych i mieszanych (głównie w olsach), zwłaszcza preferuje ich skraje, w zadrzewieniach śródpolnych i nadrzecznych, starych dużych ogrodach, parkach, dolinach rzecznych i sadach. Unika zwartych kompleksów leśnych. Zasiedla krajobrazy typu parkowego, gdzie łąki przeplatają się z winnicami i rzadkimi sadami.
Najczęściej widuje się wilgi w czasie przelotów między lasami lub sadami. Poza tym w gęstym listowiu i wysoko w koronach drzew są prawie niezauważalne.

Okres lęgowy[edytuj | edytuj kod]



Rząd Wróblowe