Trzmielojad

Z Piękno Polskiej Przyrody
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Trzmielojad
Rybolow.jpg
Królestwo Zwierzęta
Gromada Ptaki
Rząd Szponiaste
Rodzina Rybołowy
Gatunek Trzmielojad
Długość ciała 55–70 cm.
Rozpietość skrzydeł 145–183 cm.
Masa ciała samce: 1,2–1,7 kg,
samice: 1,2–2,0 kg.

Trzmielojad Zwyczajny, pszczołojad – gatunek dużego, wędrownego ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych. Nie wyróżnia się podgatunków.

Środowisko[edytuj | edytuj kod]

Zamieszkuje niemal całą Europę oraz Azję, od zachodu po środkową Syberię. Odbywa wyjątkowo długie wędrówki, jak na europejskie ptaki szponiaste. Zimuje w Afryce Subsaharyjskiej, ale nigdy w Europie.
W Polsce rozpowszechniony, choć występuje nierównomiernie – częściej w południowej i wschodniej części kraju. W pozostałej części kraju spotkać go można głównie w dolinach rzek.
Omija jedynie najwyższe partie polskich gór. To nieliczny, a w Wielkopolsce i na Pomorzu bardzo nieliczny ptak lęgowy. Możliwe jednak, że szacowana populacja krajowa jest zaniżona – często trzmielojady są mylnie uznawane za myszołowy.
Przylatuje od połowy kwietnia i w maju, a odlatuje w sierpniu i wrześniu. Migracja, poprzez większą liczbę ptaków, jest lepiej zauważalna jedynie na Wybrzeżu. W historii ornitologicznych obserwacji znalazły się dni, kiedy w ciągu godziny widziano kilkadziesiąt przelatujących trzmielojadów.
Wyjątkowo spotykano go w październiku i listopadzie, ale nigdy zimą.

Okres lęgowy[edytuj | edytuj kod]


Pożywienie[edytuj | edytuj kod]


Wymiary średnie[edytuj | edytuj kod]