Gąska Czerwonobrązowa

Z Piękno Polskiej Przyrody
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gąska Czerwonobrązowa
Gaska-czerwonobrazowa.jpg
Królestwo Grzyby
Rząd Pieczarkowce
Rodzina Gąskowate
Średnica Kapelusza od 5 do 10 cm.
Trzon Wysokość od 5 do 10 cm.
Trzon Grubość 1-3 cm.

Gąska Czerwonobrązowa – gatunek grzybów należący do rodziny gąskowatych.

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Kapelusz
Jest grubomięsisty i ma średnicę 5-14 cm. Kształt początkowo półkulisty, później niskołukowaty lub płaski, bez garbu, z podwiniętym brzegiem. Powierzchnia z powrastanymi promieniście włókienkami o barwie od czerwonej do kasztanowobrązowej, w środku nawet czarnobrązowej. W stanie wilgotnym jest lepki.

Trzon
Wysokość od 5 do 10 cm, średnica 1-3 cm, kształt walcowaty, dołem rozszerzony, a u podstawy klinowato zwężony. Jest pełny i nie zmieniający barwy. Powierzchnia brązowopomarańczowa lub czerwonobrązowa i włóknista, tylko pod samym kapeluszem biała i gładka. U młodych owocników na pograniczu białej strefy pod kapeluszem i reszty trzonu występuje śluzowata obrączka, później zanikająca.

Miąższ
Gruby, mięsisty i twardy. W kapeluszu jest białawy, w podstawie trzonu ochrowy. Ma mączny zapach i smak, po pewnym czasie jednak gorzki.

Blaszki
Gęste i szerokie, przy trzonie wykrojone, barwy początkowo kremowobiałej, później z ochrowym odcieniem, a często z rdzawymi cętkami na ostrzach.

Wysyp zarodników


Gatunki Podobne[edytuj | edytuj kod]

Jest wiele podobnych gąsek brązowych, m.in:


Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Jest szeroko rozprzestrzeniona w Ameryce Północnej i Europie. W innych rejonach świata jej występowanie jest mało znane, podano stanowiska tylko w Japonii.
Rośnie w lasach iglastych i mieszanych, głównie pod sosnami na glebach wapiennych. Owocniki wytwarza od sierpnia do listopada.
Grzyb mikoryzowy. Grzyb trujący.