Wilga Zwyczajna: Różnice pomiędzy wersjami

Z Piękno Polskiej Przyrody
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Utworzono nową stronę "__NOTOC__ {| class="wikitable" style="width: 25%; float:right; margin-left: 10px;" | colspan="3" style="background-color:#C0C0C0;" | <center>'''Wilga Zwyczajna'''</cente...")
 
Linia 41: Linia 41:
 
    
 
    
 
|}
 
|}
'''Wilga Zwyczajna''', wilga – gatunek średniej wielkości ptaka wędrownego z rodziny wilgowatych, jedyny z tej rodziny rozmnażający się w północnej strefie umiarkowanej. Nie jest zagrożony wyginięciem.  
+
'''Wilga Zwyczajna''', wilga – gatunek średniej wielkości ptaka wędrownego z rodziny [[Wilgowate|wilgowatych]], jedyny z tej rodziny rozmnażający się w północnej strefie umiarkowanej. Nie jest zagrożony wyginięciem.  
 
<br>
 
<br>
  
 
==Występowanie==
 
==Występowanie==
W [[Polska|Polsce]] to bardzo liczny ptak lęgowy, jednakże coraz więcej osobników zimuje. Nazwa naukowa odnosi się do tego, że samice odlatują, a większość samców zostaje, aby bronić terytoriów. To gatunek o dużej plastyczności pod względem wymagań środowiskowych. Spotykana we wszystkich biotopach, gdzie są drzewa, często w bliskości człowieka. W okresie lęgowym zamieszkuje różne typy lasów i borów z ubogą warstwą krzewów i ziół, grupy drzew liściastych lub iglastych rosnących na polach, w ogrodach, alejach, zadrzewienia i parkach w miastach. Od jesieni do wiosny często widuje się zięby na otwartych terenach, gdzie żywi się nasionami roślin. Niekiedy odwiedza wtedy karmniki i gospodarstwa rolne, gdzie obok hodowanych zwierząt znajduje łatwy pokarm.
 
  
W [[Europa|Europie]] występuje prawie wszędzie, z wyjątkiem Islandii, najbardziej wysuniętych na północ części Skandynawii oraz północnej Rosji. W większości krajów występuje cały rok, granica z terenami wyłącznie lęgowymi biegnie przez wybrzeża południowej Skandynawii, gdzie jeszcze przebywa cały rok oraz na granicy Rosji z innymi państwami. W Azji większość zachodniej części Rosji i innych regionów tego kontynentu oraz północny Kazachstan. <br>
 
W [[Afryka|Afryce]] zamieszkują jedynie północno-zachodnią część i na Wyspach Kanaryjskich. Na zimowiska z północnych części areału wędruje zwykle na południe, choć niedaleko – najdalej nad Morze Śródziemne. W umiarkowanej strefie klimatycznej część ptaków zimuje na terenach lęgowych. Zwykle na miejscu przez cały rok zostają stare samce, a w pobliżu siedlisk ludzkich regularnie zimują też niektóre samice. Introdukowana na Nową Zelandię oraz na południe RPA.
 
 
Odlot na zimę ma miejsce we wrześniu lub październiku, a przylot od marca do kwietnia. Na południu Polski mogą pojawić się już w lutym.
 
 
<br>
 
<br>
  
 
==Wymiary==
 
==Wymiary==
* długość ciała: 14–16&nbsp;cm, samce nieco większe od samic
+
 
* rozpiętość skrzydeł: 24–29 cm
 
* masa ciała: 18–26 g, zwłaszcza jesienią samce nieco cięższe
 
; '''Dodatkowe wymiary'''
 
* długość czaszki: 26–30&nbsp;mm,
 
* długość dzioba: 46–47% całej czaszki, 12–14&nbsp;mm,
 
; '''Tropy''':
 
* długość kroku: 35&nbsp;mm
 
* długość pojedynczego śladu: 25–30&nbsp;mm
 
* długość skoku: 50–55&nbsp;mm, rzadko skacze
 
** długość I palca (bez pazurka): 12&nbsp;mm
 
** długość III palca (bez pazurka): 10 mm
 
 
<br>
 
<br>
  
 
==Okres lęgowy==
 
==Okres lęgowy==
1 – 2 lęgi wyprowadza od maja do lipca. Gnieździ się w lasach i grupach drzew z ubogą warstwą krzewów, również w miastach. Z powodu powtarzanych przy nieudanych poprzednich lęgów, gniazda mogą być użytkowane do sierpnia.<br>
+
 
Większość gniazd umieszczona jest na drzewach w rozwidleniu gałęzi lub tuż przy pniu. Zwykle umieszczone poniżej 4 m nad ziemią. Nie przymocowane do gałęzi, jedynie głęboko pomiędzy nie wciśnięte. Zazwyczaj niczym nie osłonięte, ale dobrze zakamuflowane porostami lub pajęczynami, ma kształt misternie uwitej miseczki. Trudno je dostrzec z ziemi. Warstwa zewnętrzna składa się z owadzich kokonów, porostów, źdźbeł trawy, korzonków i kory brzozowej, przymocowane do gniazda pajęczynami. Warstwa środkowa w różnych proporcjach zbudowana z liści i mchu, zdarzają się całkowicie liścienne lub mchowe gniazda. Wyściółka z drobnych piórek, suchej trawy, sierści i włosia. Średnica zewnętrzna wynosi 11–12 cm, wewnętrzna około 6 cm, wysokość 8–9 cm, a głębokość 3–4 cm. Suche gniazdo waży ok. 10 gramów.<br>
 
Samica sama buduje gniazdo, zwykle miesiąc po przylocie z zimowiska, umieszczone na świerkach, jałowcach, drzewach liściastych. Zbiera materiał w najbliższej okolicy, aby jeszcze lepiej się maskowało. Samiec w tym czasie jej i gniazda strzeże.<br>
 
Najstarsza zięba w niewoli dożyła 29 lat, często żyją ponad 20. Najstarszy zaobrączkowany osobnik z natury dożył 17 lat. 
 
 
<br><br>
 
<br><br>
 
{{ptaki rząd wróblowe}}
 
{{ptaki rząd wróblowe}}
 
[[Category:Ptaki w Polsce]]
 
[[Category:Ptaki w Polsce]]

Wersja z 01:51, 28 gru 2022

Wilga Zwyczajna
Zieba-samiec.jpg

Samiec

Zieba-samica.jpg

Samica

Królestwo Zwierzęta
Gromada Ptaki
Rząd Wróblowe
Rodzina Łuszczakowate
Gatunek Wilga Zwyczajna
Długość ciała 14–16 cm.
Rozpietość skrzydeł 24–29 cm.
Masa ciała 18–26 g.

Wilga Zwyczajna, wilga – gatunek średniej wielkości ptaka wędrownego z rodziny wilgowatych, jedyny z tej rodziny rozmnażający się w północnej strefie umiarkowanej. Nie jest zagrożony wyginięciem.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]


Wymiary[edytuj | edytuj kod]


Okres lęgowy[edytuj | edytuj kod]



Rząd Wróblowe