Ryś Euroazjatycki: Różnice pomiędzy wersjami

Z Piękno Polskiej Przyrody
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 42: Linia 42:
  
 
==Występowanie==
 
==Występowanie==
 
+
Pierwotnie zasięg rysia obejmował obszar od Pirenejów po Kamczatkę, od Bałkanów po Skandynawię i od Turcji po Kaszmir i Tybet.<br>
 +
Obecny naturalny zasięg tego gatunku nie obejmuje krajów Europy Zachodniej. Od lat siedemdziesiątych zasięg ponownie zaczął się rozszerzać dzięki reintrodukcji na obszarach Szwajcarii, Austrii, Czech, Francji i Słowenii. W Skandynawii obserwuje się rozprzestrzenianie tego gatunku poza koło podbiegunowe.<br>
 +
Status rysia euroazjatyckiego jest różny w zależności od obszaru. Największa populacja żyje w lasach Syberii. Znaczące populacje występują także w Skandynawii i Finlandii i Karpatach.<br>
 +
Szczątkowa populacja żyje na Półwyspie Bałkańskim. We Francji, Niemczech i Szwajcarii rysie zostały wytępione już w XIX w. i w pierwszej połowie XX wieku.<br> Zostały na tych obszarach reintrodukowane w drugiej połowie XX wieku. Poza tym rysie można spotkać także w Azji Środkowej i lasach wschodniej Europy.<br>
 +
W Europie kontynentalnej według danych z lat 2010–2012 żyło 9 tys. rysi.
 
<br>
 
<br>
  

Wersja z 20:08, 28 cze 2022

Ryś Euroazjatycki
Królestwo Zwierzęta
Gromada Ssaki
Rodzina Łasicowate
Gatunek Tchórz Zwyczajny
Długość ciała ciała 30-46 cm.
ogona 11-17 cm.
Wysokość ciała
Masa ciała samce 0,85-1,5 kg.
samice 0,6-0,8 kg.
Zasięg Występowania

Ryś Euroazjatycki, ryś – gatunek lądowego ssaka drapieżnego z podrodziny kotów w obrębie rodziny kotowatych, największy z rysi.
Występuje w Europie i Azji. Poza kotem domowym, ryś i żbik są jedynymi występującymi w Polsce przedstawicielami kotowatych.
Ryś jest też jednym z największych drapieżników Europy. W Polsce jest gatunkiem rzadkim i chronionym. Badaniem populacji rysia w Polsce zajmuje się Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk i Instytut Ochrony Przyrody PAN.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie zasięg rysia obejmował obszar od Pirenejów po Kamczatkę, od Bałkanów po Skandynawię i od Turcji po Kaszmir i Tybet.
Obecny naturalny zasięg tego gatunku nie obejmuje krajów Europy Zachodniej. Od lat siedemdziesiątych zasięg ponownie zaczął się rozszerzać dzięki reintrodukcji na obszarach Szwajcarii, Austrii, Czech, Francji i Słowenii. W Skandynawii obserwuje się rozprzestrzenianie tego gatunku poza koło podbiegunowe.
Status rysia euroazjatyckiego jest różny w zależności od obszaru. Największa populacja żyje w lasach Syberii. Znaczące populacje występują także w Skandynawii i Finlandii i Karpatach.
Szczątkowa populacja żyje na Półwyspie Bałkańskim. We Francji, Niemczech i Szwajcarii rysie zostały wytępione już w XIX w. i w pierwszej połowie XX wieku.
Zostały na tych obszarach reintrodukowane w drugiej połowie XX wieku. Poza tym rysie można spotkać także w Azji Środkowej i lasach wschodniej Europy.
W Europie kontynentalnej według danych z lat 2010–2012 żyło 9 tys. rysi.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]


Tryb życia[edytuj | edytuj kod]


Rozmnażanie[edytuj | edytuj kod]











Rząd Drapieżne