Szczyty Górskie w Polsce: Różnice pomiędzy wersjami

Z Piękno Polskiej Przyrody
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 5: Linia 5:
 
<div style="float:right; text-align:center;">[[Plik:Sudety.jpg|300px]]</div>
 
<div style="float:right; text-align:center;">[[Plik:Sudety.jpg|300px]]</div>
 
<h1 style="border:none; font-weight:bold;">Góry Sudety</h1>
 
<h1 style="border:none; font-weight:bold;">Góry Sudety</h1>
Szczyt – w ścisłym znaczeniu to najwyższy punkt wypukłej formy terenu: góry, grzbietu, grani, wzgórza, wydmy itp. Powszechnie jednak stosuje się określenie „szczyt” jako synonim całej góry, zwłaszcza o dużej wysokości względnej i stromych stokach[1].
+
Szczyt – w ścisłym znaczeniu to najwyższy punkt wypukłej formy terenu: góry, grzbietu, grani, wzgórza, wydmy itp.<br>
W fachowej literaturze dla określenia najwyższej części, czyli czubka góry, czy turni, stosuje się określenie wierzchołek[1]. I tak np. przez pojęcie Śnieżnica rozumie się całą górę Śnieżnica mającą 3 wierzchołki: Na Budzaszowie, Wierchy i Nad Stambrukiem[2]. W bardziej rozległych masywach górskich wyróżnia się wierzchołki główne, o większej wybitności i wierzchołki boczne. Te ostatnie są mniejszą atrakcją turystyczną i mogą pozostawać niezdobyte znacznie dłużej niż wierzchołki główne (zobacz np. Gaszerbrum[3]).  
+
Powszechnie jednak stosuje się określenie „szczyt” jako synonim całej góry, zwłaszcza o dużej wysokości względnej i stromych stokach.<br>
 +
W fachowej literaturze dla określenia najwyższej części, czyli czubka góry, czy turni, stosuje się określenie wierzchołek. I tak np. przez pojęcie Śnieżnica rozumie się całą górę Śnieżnica mającą 3 wierzchołki: Na Budzaszowie, Wierchy i Nad Stambrukiem[2]. W bardziej rozległych masywach górskich wyróżnia się wierzchołki główne, o większej wybitności i wierzchołki boczne. Te ostatnie są mniejszą atrakcją turystyczną i mogą pozostawać niezdobyte znacznie dłużej niż wierzchołki główne (zobacz np. Gaszerbrum[3]).  
  
 
|}
 
|}

Wersja z 13:43, 11 mar 2022



Karkonosze
Góry Izerskie
Góry Kaczawskie
Rudawy Janowickie
Góry Wałbrzyskie
Góry Kamienne
Góry Sowie
Góry Bardzkie
Góry Stołowe
Góry Bystrzyckie
Góry Orlickie
Masyw Śnieżnika
Góry Łużyckie
Góry Złote
Góry Opawskie