Gęgawa

Z Piękno Polskiej Przyrody
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gęgawa
Królestwo Zwierzęta
Gromada ptaki
Rząd Blaszkodziobe
Rodzina Kaczkowate
Gatunek Gęgawa
Długość ciała 150–170 cm
Rozpietość skrzydeł 200–240 cm
Masa ciała samic 6,1–11,3 kg, samiec 7,7–14,1 kg

Gęgawa, gęś gęgawa – gatunek dużego, wędrownego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych.
Przodek gęsi domowej, od której jest nieco mniejsza. Zamieszkuje Eurazję. Zimuje głównie w basenie Morza Śródziemnego oraz w środkowej, południowej i wschodniej Azji. Tylko gęgawy z Wielkiej Brytanii nie migrują. Przeloty w lutym–marcu i wrześniu–listopadzie.
W Polsce nielicznie lęgowa, jej liczebność wykazuje jednak silną tendencję wzrostową; w latach 2013–2018 liczebność gęgawy szacowano na 6000–9000 par lęgowych.
Występuje na niżu w całym kraju, najliczniej w Polsce północno-zachodniej i środkowej; w górach i na pogórzu nie występuje. Liczna na przelotach, dość licznie też zimuje – liczebność osobników migrujących i zimujących także silnie wzrosła w ciągu ostatnich lat.
W trakcie migracji i zimowania spotykana jest na terenie całego kraju, choć najliczniej na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Śląsku, lokalnie na Podlasiu i Lubelszczyźnie.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

W upierzeniu brak dymorfizmu płciowego. Dorosłe gąsiory są jednak nieco większe od gęsi.
Ogólna barwa szaropopielata, wierzch i boki z poprzecznym prążkowaniem, spód jaśniejszy z ciemniejszym pręgowaniem. Brzuch i podogonie białe. Na szyi podłużne pręgi. W locie widać srebrzystoszary spód i przód skrzydeł, co ją odróżnia od innych gęsi.
Nogi różowe, dziób u gęgawy europejskiej w całości pomarańczowy. Podgatunek zamieszkujący środkową i wschodnią Azję ma dziób różowy, jest nieco jaśniejsza i ma nieco szersze pręgi na wierzchu ciała.
Oba podgatunki spotykają się ze sobą w Europie Środkowej i można spotkać tu ptaki o dziobach w dwu kolorach. Biały paznokieć i czerwone łapy.
Odznacza się niebywałą wiernością – łączy się w pary na całe życie, a gdy jeden z partnerów zginie, drugi pozostaje już na stałe samotny. Lecąc stadem w powietrzu tworzą charakterystyczną formację zwaną kluczem.
Jej głos jest bardzo zbliżony do krzyków gęsi domowej. Najdłużej żyjąca gęgawa, której wiek oznaczył człowiek, miała ponad 25 lat.

Wymiary średnie
  • Długość ciała 76–89 cm
  • Rozpiętość skrzydeł 147–180 cm
  • Masa ciała:
samce 2600–4560 g, samice 2070–3960 g


Występowanie[edytuj | edytuj kod]


Rozród[edytuj | edytuj kod]


Galeria Zdjęć[edytuj | edytuj kod]


Rząd Blaszkodziobe