Różowate

Z Piękno Polskiej Przyrody
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Różowate
Roza-pomarszczona.jpg

Kwiat róży pomarszczonej

Różowate – rodzina roślin należąca do rzędu różowców. Jest szeroko rozprzestrzeniona na kuli ziemskiej. Należy do niej 90 rodzajów liczących ponad 2,5 tys. gatunków, spośród których dziko w Polsce występuje ok. 150. Rodzina o dużym znaczeniu gospodarczym. Należy do niej wiele uprawnych drzew i krzewów owocowych oraz roślin ozdobnych i leczniczych.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Rośliny zielne oraz krzewy i drzewa. Pędy nierozgałęzione i rozgałęzione, cierniste i bezbronne, prosto lub łukowato wziesione, przewisające, płożące. Pąki okryte widocznymi kilkoma łuskami, rzadko dwiema.
Liście
Zimotrwałe lub opadające na zimę, u niektórych gatunków tylko odziomkowe, u innych także łodygowe lub tylko łodygowe. Na pędach ułożone są skrętolegle, rzadko naprzeciwlegle. Blaszka bywa pojedyncza lub złożona, zarówno dłoniasto, jak i nieparzyście pierzasto. Bywa klapowana lub nie, na brzegu zwykle piłkowana. Ogonek liściowy u części przedstawicieli występuje, u innych nie, gdy jest obecny to często z parą gruczołków w szczytowej części. Przylistki zwykle są obecne, występują parami i są wolne lub przyrośnięte do ogonka.
Kwiaty
Zebrane w usytuowane na szczytach pędów lub w kątach liści kwiatostany typu wiecha zakończone na szczycie kwiatem. Na skutek modyfikacji lub redukcji tego kwiatostanu kwiaty wyrastać mogą także pojedynczo, w pęczkach, kłosach, gronach, baldachogronach, baldachach i wierzchotkach. Kwiaty najczęściej są promieniste, obupłciowe. Najniższym okółkiem listków kwiatu u wielu przedstawicieli jest kieliszek, powstający ze zrastających się w okółek przysadek. Z dolnych części działek kielicha, płatków korony i pręcików powstaje hypancjum, wolne lub przylegające do zalążni, krótkie lub wydłużone, silnie wypukłe lub silnie wklęsłe. Działki kielicha są wolne i najczęściej w liczbie 5, rzadko w innej liczbie od 0 do 10. Płatki korony wolne, występują zwykle w takiej liczbie jak działki, choć u odmian uprawnych często są zwielokrotnione, u niektórych gatunków są zredukowane. Dysk miodnikowy wyściela hypancjum i jest całobrzegi lub klapowany, czasem go też brak. Pręciki wolne i liczne – bywa ich do 130, czasem nawet 220 w jednym kwiecie. Pylniki pękają podłużną szczeliną. Zalążni jest od 1 do 250, rzadko nawet więcej. Są wolne lub zrośnięte z hypancjum, górne, wpółdolne lub dolne. Zwykle są wolnoowockowe lub w dole zrośnięte, zawsze z wolnymi szyjkami. Każdy owocolistek zwykle z dwoma zalążkami. Szyjki słupków osadzone są na zalążniach szczytowo, bocznie lub u ich podstawy; zakończone są zwykle główkowatym znamieniem.
Owoce
Zbiorowe lub nie, suche lub mięsiste: niełupki, mieszki, pestkowce, orzeszki, często tworzące owoc pozorny poprzez zrastanie się hypancjum z owocami właściwymi, poza tym występują też torebki. Nierzadko na owocach widoczny jest trwały kielich. Na owocach suchych często trwała jest owłosiona i silnie wydłużona szyjka słupka, pełniąca funkcję organu lotnego. Nasiona są zwykle bezbielmowe. Liścienie zwykle mięsiste i wypukłe w części spodniej.