Województwo Podlaskie

Z Piękno Polskiej Przyrody
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb-wojewodztwo-podlaskie-podlaskie.png
Herb
Państwo Polska-flaga300.png   Polska
Siedziba Białystok
Powierzchnia 20 187,02 km²
Liczba Ludności 1 176 576
Miast na Prawach Powiatu 3
Liczba Powiatów 14
Gmin Miejskich 13
Gmin Miejsko-Wiejskich 27
Gmin Wiejskich 78
Tablice rejestracyjne B
Mapa-podlaskie.png


Podlaskie - Położone jest w północno-wschodniej części kraju. Przez jego środek przepływa Narew. Siedzibą władz województwa jest Białystok. Na dzień 30 czerwca 2020 województwo miało około 1,2 mln mieszkańców.
Według danych z 1 stycznia 2014 r. powierzchnia województwa wynosiła 20 187,02 km², co stanowi 6,5% powierzchni Polski.

Położenie Fizycznogeograficzne[edytuj | edytuj kod]

Województwo podlaskie znajduje się na terenie Niziny Podlaskiej, Pojezierza Suwalskiego i Niziny Mazowieckiej. Krajobraz urozmaicony, ukształtowany na północy podczas zlodowacenia bałtyckiego, na pozostałym obszarze podczas zlodowacenia środkowopolskiego.
Województwo podlaskie jest podzielone na 14 powiatów oraz 3 miasta na prawach powiatu.
Według danych z 30 czerwca 2020 r. województwo miało 1 176 576 mieszkańców, co stanowiło 3,1% ludności Polski.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Bardzo niska gęstość zaludnienia 61 os./km², największe zaludnienie (poza miastami) w zachodniej i środkowej części województwa podlaskiego; w Białymstoku i okolicach mieszka 1/3 ludności; niższy od średniej krajowej stopień urbanizacji 57,8%; wyższy przyrost naturalny 1,2, ujemne saldo migracji (0,6).
Podlaskie jest województwem najbardziej zróżnicowanym w Polsce pod względem etnicznym i kulturowym. Od stuleci sąsiadują tu różne narodowości i wyznania.

Administracja i polityka[edytuj | edytuj kod]

Organem stanowiącym samorządu jest Sejmik Województwa Podlaskiego, składający się z 30 radnych. Siedzibą sejmiku województwa jest Białystok.
Sejmik wybiera organ wykonawczy samorządu, którym jest zarząd województwa, składający się z 5 członków z przewodniczącym mu marszałkiem.
Organem administracji rządowej jest Wojewoda Podlaski, wyznaczany przez Prezesa Rady Ministrów. Siedzibą wojewody jest Białystok, gdzie znajduje się Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku. W ramach urzędu działa także delegatura w Łomży.