Wierzbowate: Różnice pomiędzy wersjami

Z Piękno Polskiej Przyrody
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 11: Linia 11:
  
 
== Morfologia ==
 
== Morfologia ==
; Liście : Skrętoległe, niepodzielone, opadające na zimę. Wtórne rozgałęzienia wiązek przewodzących przechodzą przez blaszkę liściową prosto do ząbkowanych zwykle brzegów liści, zawsze bez gruczołów.  
+
; Pokrój: [[Drzewo|Drzewa]] i [[krzew]]y.
; Kwiaty : Drobne, zazwyczaj zebrane w kotki, z okwiatem pojedynczym, czasem niepozornym. Słupek dolny, 1-6 komorowy z 2-3 znamionami.
+
; [[Liść|Liście]]: Ułożone skrętolegle, mają pojedyncze blaszki, na brzegu piłkowane. Ząbki na brzegach liści charakterystyczne – z wiązką przewodzącą dochodzącą do ich szczytu, zakończone kulistym gruczołkiem lub tęgim włoskiem. U nasady liścia obecne są przylistki.
; Owoce : Suche, zwykle jednonasienne, rzadziej dwunasienne bezbielmowe orzechy. Liścienie okazałe.
+
; [[Kwiat]]y: Często rozdzielnopłciowe, zebrane w różne typy kwiatostanów. Kwiaty są 3- lub 6-krotne, z licznymi pręcikami i słupkiem tworzonym zwykle z trzech owocolistków. Okwiat składa się z dwóch okółków naprzemianległych działek i płatków korony lub go brak. Kwiaty mogą być wiatropylne lub owadopylne i posiadać miodniki.
 +
; [[Owoc]]e: Najczęściej torebki. Nasiona bezbielmowe bywają opatrzone puchem.

Wersja z 12:08, 23 lis 2022

Buk Zwyczajny
Buk-zwyczajny.jpg

Wierzbowaterodzina roślin o zdrewniałych pędach należąca do rzędu malpigiowców. Obejmuje 54 rodzaje z ok. 1200 gatunkami. Dawniej włączano tu tylko dwa rodzaje – Topola i wierzba, których gatunki są też jedynymi reprezentantami rodziny w polskiej florze. Jej przedstawiciele występują na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy, w Australii występują nieliczne gatunki tylko na północnym wschodzie kontynentu.


Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Drzewa i krzewy.
Liście
Ułożone skrętolegle, mają pojedyncze blaszki, na brzegu piłkowane. Ząbki na brzegach liści charakterystyczne – z wiązką przewodzącą dochodzącą do ich szczytu, zakończone kulistym gruczołkiem lub tęgim włoskiem. U nasady liścia obecne są przylistki.
Kwiaty
Często rozdzielnopłciowe, zebrane w różne typy kwiatostanów. Kwiaty są 3- lub 6-krotne, z licznymi pręcikami i słupkiem tworzonym zwykle z trzech owocolistków. Okwiat składa się z dwóch okółków naprzemianległych działek i płatków korony lub go brak. Kwiaty mogą być wiatropylne lub owadopylne i posiadać miodniki.
Owoce
Najczęściej torebki. Nasiona bezbielmowe bywają opatrzone puchem.