Wiśnia

Z Piękno Polskiej Przyrody
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wiśnia
Wisnia800.jpg
Królestwo Rośliny
Rząd Różowce
Rodzina Różowate
Wysokość do 35 m.

Wiśnia, czereśnia – rodzaj, podrodzaj lub sekcja roślin z rodziny różowatych. Ze względu na zagnieżdżenie w obrębie rodzaju śliwa Prunus zwykle wyróżniany w randze sekcji, co oznacza, że gatunki zaliczane są do rodzaju śliwa Prunus. Obejmuje ok. 150 gatunków. Występują one w strefie umiarkowanej półkuli północnej, głównie we wschodniej Azji.
W Polsce występują dwa gatunki rodzime: wiśnia karłowata oraz wiśnia ptasia, zwana czereśnią, dwa kolejne gatunki mają status zadomowionych antropofitów: wiśnia wonna i wiśnia pospolita. Liczne gatunki z tego rodzaju/sekcji są uprawiane jako ozdobne lub owocowe.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Drzewa i krzewy z pędami zakończonymi pąkiem szczytowym, pozbawionymi cierni, zróżnicowanymi na długopędy i krótkopędy.

Liście
W pąku złożone. Przylistki szybko odpadające, piłkowane z gruczołkami na końcach ząbków. Liście pojedyncze, skrętoległe, ogonkowe, z parą miodników pozakwiatowych na końcu ogonka lub u nasady blaszki. Blaszka pojedynczo lub podwójnie piłkowana.

Kwiaty
Osadzone na długich zwykle szypułkach w baldaszkach lub baldachogronach, zwykle skąpokwiatowych, nierzadko zredukowanych do pojedynczych kwiatów. Kwiaty promieniste, 5-krotne. Działki kielicha odgięte lub wzniesione. Płatki korony białe lub różowe. Pręcików od 15 do 50. Zalążnia jednokomorowa, z jednego owocolistka, zawiera dwa zalążki.

Owoce
Kuliste i soczyste pestkowce zawierające kulistą lub jajowatą, niespłaszczoną pestkę.

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

  • Roślina uprawna: uprawia się je jako drzewa owocowe.
  • Roślina ozdobna: uprawiana w parkach i ogrodach.
  • Sztuka kulinarna: smaczne owoce znajdują zastosowanie w kuchni. Z wiśni robi się także nalewkę – wiśniówkę.
  • Sadownictwo: czereśnia ptasia jest szeroko wykorzystywana jako podkładka do szczepienia wiśni przeznaczonych do hodowli na glebach żyznych. Do hodowli na glebach ubogich jako podkładki używa się antypki.