Padalec Kolchidzki

Z Piękno Polskiej Przyrody
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Padalec Kolchidzki
Padalec-kolchidzki.jpg
Królestwo Zwierzęta
Gromada Zauropsydy
Rząd Łuskonośne
Rodzina Padalcowate
Gatunek Padalec Kolchidzki
Długość ciała około 40 cm
Masa ciała

Padalec Kolchidzki, padalec wschodni – beznogiej jaszczurki z rodziny padalcowatych, wydzielony w 2010 roku z padalca zwyczajnego.

Występuje od Europy Środkowej do Iranu oraz prawdopodobnie we wschodniej Skandynawii. Jego zasięg występowania w Polsce obejmuje przypuszczalnie południowo-wschodnią i wschodnią część kraju.

Zasięg występowania[edytuj | edytuj kod]

Padalec kolchidzki występuje od Czech i regionu Bałtyku w Europie Środkowej aż do Iranu oraz prawdopodobnie we wschodniej Skandynawii i na północno-wschodnich Bałkanach. Jego zasięg występowania w Polsce nie jest dokładnie zbadany. Przypuszczalnie obejmuje południowo-wschodnią i wschodnią część kraju.
Natomiast padalec zwyczajny (sensu stricto) zamieszkuje Europę Zachodnią i Środkową, północno-zachodnie Bałkany i prawdopodobnie zachodnią Skandynawię.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Morfologia padalca kolchidzkiego jest niedostatecznie poznana. Różnice pomiędzy tym gatunkiem a padalcem zwyczajnym (sensu stricto) są zestawione w poniższej tabeli:

padalec kolchidzki
Anguis colchica
padalec zwyczajny
Anguis fragilis
tarcze przedczołowe oddzielone (pileus typu C),
mogą stykać się narożami (B),
rzadko krawędziami (A)
stykają się krawędziami (A)
otwór słuchowy wyraźny niewyraźny
liczba rzędów łusek
na tułowiu
26–30 24–26
turkusowe plamki
na grzbiecie
częste u samców
rzadkie u samic
rzadkie, tylko u samców
niebieskie ubarwienie
spodu ciała
samce samice

Szczyt głowy lub też czaszkowa okolica głowy (jej powierzchnia grzbietowa) u jaszczurek czy węży jest określana terminem pileus.

Cechy morfologiczne odróżniające te gatunki odpowiadają z grubsza różnicom pomiędzy dawniej rozpoznawanymi formami fragilis i colchica.




Gady w Polsce