Ocean Spokojny

Z Piękno Polskiej Przyrody
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ocean Spokojny
Mapa-ocean-spokojny.png
Kontynent Ameryka Południowa, Ameryka Północna, Australia, Azja
Powierzchnia 155 557 000 km²
Średnia gł. 4028-4188 m.
Największa gł. Rów Mariański, Głębia Challengera, 10 994 m.
Objętość 660 000 000 km³.
Wyspy Nowa Gwinea, Borneo, Wyspy Japońskie, Celebes, Nowa Zelandia

Ocean Spokojny, Pacyfik, Ocean Wielki – największy, najgłębszy i najstarszy, obok Atlantyku, zbiornik wodny na Ziemi. Z powierzchnią równą 155,6 mln km² zajmuje 30% całej powierzchni Ziemi.
Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych, to Ocean Spokojny.

Położenie i obszar[edytuj | edytuj kod]

Największą rozciągłość południkową osiąga między arktycznym Morzem Beringa a Morzem Rossa przy brzegach Antarktydy, gdzie wynosi ona aż 15,5 tys. km. Z kolei największą rozciągłość równoleżnikową ma między wybrzeżem Indonezji a Kolumbii i Peru - jest to 19,8 tys. km, czyli prawie połowa obwodu kuli ziemskiej i pięć razy więcej niż średnica Księżyca. Granicami oceanu są wybrzeża: Ameryki Północnej i Południowej na wschodzie, Azji i Australii na zachodzie oraz lody Arktyki i Antarktyki odpowiednio na północy i południu.

Pojemność oceanu szacowana jest na 764,836 mln km³, co stanowi 46% ziemskich zasobów wód. Tradycyjnie dzieli się go wzdłuż równika na część północną i południową, ale wyjątkami są tutaj wyspy Gilberta i Galapagos w całości uznawane za Południowy Pacyfik. Na tym Oceanie znajduje się Rów Mariański, który osiąga głębokość 10 924 m, oraz druga co do wielkości wyspa świata Nowa Gwinea. Średnia głębokość wynosi 4280 m p.p.m.

Granice[edytuj | edytuj kod]

Granice oceanów są umowne i niejednokrotnie stanowią przedmiot dyskusji naukowców, ponieważ niełatwo je wyznaczyć – na wodzie nie ma naturalnych granic. Ogólnie przyjmuje się, że Ocean Spokojny oddzielony jest od pozostałych w następujących miejscach:

  • Ocean Spokojny / Ocean Atlantycki → Przylądek Horn, Cieśnina Drake’a, do Półwysep Antarktyczny lub do równoleżnika 60°S, jeżeli wyróżnia się Ocean Południowy)
  • Ocean Spokojny / Ocean Arktyczny uznawany także za część Atlantyku → Cieśnina Beringa – od Półwysepu Czukockiego do Płw. Seward
  • Ocean Spokojny / Ocean Indyjski → Półwysep Malajski, Cieśnina Malakka, północno-zachodnie wybrzeża Archipelagu Malajskiego w pobliżu wyspy Timor, do Australii, od Tasmanii do wybrzeża Antarktydy lub do równoleżnika 60°S, jeżeli wyróżnia się Ocean Południowy
  • Ocean Spokojny / Ocean Południowy → równoleżnik 60°S