Kozica Tatrzańska

Z Piękno Polskiej Przyrody
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kozica Tatrzańska
Kozica-tatrzanska1.jpg
Królestwo Zwierzęta
Gromada Ssaki
Rodzina Wołowate
Gatunek Kozica Tatrzańska
Długość ciała z ogonem do 130 cm.
Wysokość ciała
Masa ciała 35-50 kg.

Kozica Tatrzańska – ssak z rodziny wołowatych, podgatunek kozicy północnej występujący w Tatrach oraz w Niżnych Tatrach na Słowacji. Jest najdalej na północ wysuniętą populacją kozicy.

Różnice między kozicą tatrzańską a kozicą alpejskąe[edytuj | edytuj kod]

Można wyróżnić wiele cech, które pozwoliły Blahoutowi wyodrębnić podgatunek tatrzański kozicy. Z cech kraniometrycznych można wymienić całkowitą długość czaszki, która u kozicy alpejskiej dochodzi do 180 mm, a u kozicy tatrzańskiej zdecydowanie przekracza 180 mm, a nawet przekracza 190 mm.
Najprawdopodobniej kozice tatrzańskie są cięższe od kozic alpejskich, potwierdzenie tej tezy jest niemożliwe ze względu na małą liczebność kozic tatrzańskich.
Normą jest schodzenie kozic alpejskich zimą poniżej granicy lasu, natomiast kozice tatrzańskie czynią to sporadycznie.

Pokrewieństwo z innymi podgatunkami kozicy[edytuj | edytuj kod]

Prowadzone przez naukowców z hiszpańskiego Uniwersytetu w Oviedo badania wykazały, że kozica tatrzańska jest najbliżej spokrewniona z kozicą karpacką Rupicapra rupicapra carpatica, a nieco dalej z kozicą alpejską Rupicapra rupicapra rupicapra.
Rozdzielenie populacji karpackiej i tatrzańskiej nastąpiło co najmniej 10 000 lat temu, a populacji karpackiej i alpejskiej co najmniej 15 000 lat temu.

Odżywianie[edytuj | edytuj kod]

Kozice odżywiają się pokarmem roślinnym, najczęściej wybieranymi przez nie gatunkami są: pędy, kora i liście jarzębu pospolitego górskiego, pędy liście i owoce różnych gatunków jagód oraz ponad setka innych gatunków roślin zielnych, jak: miłosna górska, różne gatunki przywrotników, arcydzięgiel litwor, ostróżka tatrzańska. Kozice zjadają również czasami mchy i porosty.

Rozród[edytuj | edytuj kod]

Okres godowy u nich przypada na okres od października do grudnia, lub nawet od sierpnia do stycznia. Ciąża, po której rodzi się zazwyczaj jedno jagnię, trwa 22 tygodnie. Samica karmi młode mlekiem przez okres 4–5 miesięcy.








Rząd Parzystokopytne