Gmina Wiejska Człopa

Z Piękno Polskiej Przyrody
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb-gmina-czlopa.png
Herb
Kraj Polska-flaga300.png   Polska
Województwo Województwo-zachodniopomorskie-flaga-ramka.png  zachodniopomorskie
Powiat Herb-powiat-wałcz.png  wałecki
Siedziba Człopa
Powierzchnia 348,37 km²
Liczba ludności 4 995
Liczba Sołectw 12
Tablice rejestracyjne ZWA
Mapa-gmina-czlopa.png

Położenie na mapie powiatu.


Człopa – gmina miejsko-wiejska w Polsce położona w południowej części województwa zachodniopomorskiego, w powiecie wałeckim. Siedzibą gminy jest miasto Człopa.
Według danych z 31 grudnia 2016 r. gmina miała 5032 mieszkańców.
Gmina jest położona jest w południowej części województwa zachodniopomorskiego, w południowo-zachodniej części powiatu wałeckiego.
Gmina leży na Pojezierzu Wałeckim i Równinie Drawskiej. Przy całej zachodniej granicy gminy znajduje się Drawieński Park Narodowy.
Przepływająca przez gminę rzeki Płociczna oraz Cieszynka są dostępne dla kajaków. Pomiędzy Parkiem a Człopą znajduje się rezerwat Stary Załom na jeziorze Załom.
Przez gminę prowadzą szlaki turystyczne: czerwony przez Drawieński Park Narodowy, żółty z Człopy w kierunku Parku, zielony do Tuczna i czarny w pobliżu jezior.
Tereny leśne zajmują 68% powierzchni gminy, a użytki rolne 24%.

Miejscowości[edytuj | edytuj kod]

Miasto:
Człopa

Miejscowości sołeckie
Bukowo, Drzonowo Wałeckie, Dzwonowo, Golin, Jaglice, Mielęcin, Pieczyska, Przelewice, Szczuczarz, Trzebin, Wołowe Lasy, Załom.

Miejscowości nie sołeckie
Borowik, Brzeźniak, Czaplice, Dłusko, Drzonowo, Dzwonowo (leśniczówka), Głusza, Jagoda, Jeleni Róg, Jelenie, Krąpiel, Miradź, Nałęcze, Orzeń, Podgórze, Podlesie, Pustelnia, Rybakówka, Trzcinno, Zwierz.

Powrót do listy gmin