Batalion

Z Piękno Polskiej Przyrody
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Batalion
Batalion800.gif
Królestwo Zwierzęta
Gromada Ptaki
Rząd Siewkowe
Rodzina Bekasowate
Gatunek Batalion
Długość ciała 29–32 cm samiec,
22–26 cm samica.
Rozpietość skrzydeł 44–59 cm.
Masa ciała 70–255 g.

Batalion, bojownik batalion, bojownik zmienny, biegus bojownik, bojownik odmienny – gatunek średniej wielkości ptaka wędrownego z rodziny bekasowatych.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Zamieszkuje północną i północno-wschodnią Europę oraz Syberię po Morze Ochockie i Cieśninę Beringa. Zimuje w Europie Zachodniej, Afryce Północnej i Subsaharyjskiej, na Bliskim Wschodzie, w Indiach i Azji Południowo-Wschodniej aż po Wielkie Wyspy Sundajskie i Filipiny. Przeloty w marcu–maju i lipcu–październiku. Podczas wędrówek jest jednym z najliczniejszych bekasowców obserwowanych w Polsce.
W Polsce populacja lęgowa bataliona jest na granicy wymarcia.
W latach 2013–2018 szacowano, że liczba zakładających gniazda samic w jednym sezonie zawierała się w przedziale 0–3, choć jeszcze na początku wieku szacowano ją na 50 do 80 samic, na rozproszonych, nieregularnie zajmowanych stanowiskach głównie w północnej części kraju.
Batalion występuje głównie na Bagnach Biebrzańskich, ale nastąpił tam drastyczny spadek liczebności związany z zarastaniem torfowisk.
Poza tym dawniej gniazdował w dolinie Bugu (rejon Drohiczyna i Serocka) oraz nad Zalewem Sulejowskim na Pilicy.
Pojedyncze lęgi stwierdzano również na Polesiu Lubelskim, nad jeziorem Jamno i u ujścia rzeki Redy. Z pewnością przestał już gniazdować, ze względu na osuszenie terenu, na Bagnach Kramskich w byłym woj. konińskim, w dolinie Narwi i w dolinie Bzury (rejon Łęczycy). W Polsce, obok Niemiec, Belgii, Holandii i Francji, przebiega jego południowa granica występowania.

Wymiary średnie[edytuj | edytuj kod]

  • Długość ciała ok. 29–32 cm (samiec), 22–26 cm (samica).
  • Rozpiętość skrzydeł ok. 44–59 cm.
  • Masa ciała ok. 70–255 g.